Szukaj na blogu

piątek, 29 maja 2026

MUFFINKI MOCNO POMARAŃCZOWE

Jakiś czas temu pomyślałam sobie, że skoro babka z dodatkiem  pomarańczowego puree jest taka smaczna, warto wykorzystać przepis i upiec w ten sposób muffinki
Pysznie wilgotne, aromatyczne, o pięknym, lekko pomarańczowym kolorze.
Nie sposób im się oprzeć 😋😍
Zresztą ... po co się opierać??



Składniki: (na 14 szt)
  • 2 małe pomarańcze z cienką skórką 
  • 125 g roztopionego masła
  • 200 g cukru 
  • 3 duże jajka lub 4 małe
  • 240 g mąki pszennej
  • 1.5 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • aromat pomarańczowy

Wykonanie:


Zaczynamy od porządnego wyszorowania pomarańczy, najlepiej szczoteczkę. Do tego wypieku kupmy pomarańcze o cienkiej skórce, które nie mają pod nią grubej, białej warstwy. Po wyszorowaniu umieszczamy je w garnku, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu 30 minut.  Po tym czasie lekko studzimy, kroimy na ćwirtki i patrzymy czy w środku nasze owoce nie mają ewentualnych pestek. Jeśli są - usuwamy je, a pomarańcze umieszczamy w wysokim naczyniu i blendujemy na gładką pulpę (cały owoc wraz ze skórką) lub używamy malaksera. Otrzymaną pulpę studzimy i odmierzamy jej 200 g. Pozostałą część możemy wykorzystać do czegoś innego (ja użyłam do drożdżówki, i to był pomysł w punkt), zamrozić do późniejszych wypieków lub ... zjeść. 
W misie miksera umieszczamy jajka i cukier. Ubijamy do jasności i podwojenia objętości około 10 minut. Następnie dodajemy pomarańczową pulpę oraz roztopione, przestudzone masło. Ubijamy do połączenia składników. Na koniec dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mieszamy całość szaptułką. Przelewamy do papilotek na muffinki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st na około 30 minut do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu studzimy w formie, wystudzoną wyjmujemy i zdobimy dowolnie. 
U mnie był to:
3/4 szkl cukru pudru wymieszałam z kilkoma łyżeczkami soku z pomarańczy, odrobiną pomarańczowego aromatu i kroplą barwnika pomarańczowego. 









Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF