- 2 galaretki truskawkowe
- 300 ml gorącej wody
- 400 g skyru naturalnego o temp. pokojowej
- u mnie dodatkowo 2 łyżki liofilizowanych truskawek
Moje Walijskie Pichcenie
Gotuję, smakuję i czytam ... Przepisy kulinarne i subiektywna ocena przeczytanych książek (1-10)📚
Szukaj na blogu
czwartek, 25 czerwca 2026
LEKKI TRUSKAWKOWY DESER ZE SKYRU I GALARETEK.
wtorek, 23 czerwca 2026
SERNIK GOTOWANY. JAGODOWY
- 1 kg sera mielonego (może być z wiaderka)
- 4 całe jajka
- 1 szklanka cukru
- 100 ml mleka
- 3 budynie jasne (o wadze 40 g bez cukru) tzn. waniliowe lub śmietankowe
- 200 g masła
- 1 czubata łyżka żelatyny
- trochę soku z jagód
Składniki na jagodową żelkę:
- słoik jagód (300 ml, razem z zalewą)
- 2 musy jagodowe (200 g każdy)
- 2 łyżeczki żelatyny (ok. 7 g)
- 2 galaretki jagodowe
- opcjonalnie: 1–2 łyżki cukru (jeśli mało słodkie)
- opcjonalnie: 1 łyżeczka soku z cytryny (podkręca smak)
poniedziałek, 22 czerwca 2026
"SZNYCELKI" Z MIĘSA DROBIOWEGO I JAJEK czyli SIEKANE KOTLETY DROBIOWE W NOWEJ ODSŁONIE
- 300 g fileta z kurczaka
- 4 ugotowane na twardo jajka
- 1 duża cebula drobno pokrojona i przesmażona na maśle
- 1 surowe jajko
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki majonezu
- sól
- pieprz
- szczypta słodkiej i ostrej papryki
- trochę suszonego czosnku
- trochę majeranku
- 2 łyżeczki musztardy
- posiekana natka pietruszki
- bułka tarta/panko - do obtoczenia sznycelków
- olej - do smażenia
sobota, 20 czerwca 2026
PYSZNY DESER Z DWÓCH SKŁADNIKÓW
- 500 ml śmietanki 30%
- 2 galaretki brzoskwiniowe - do śmietanki
- 1 galaretka brzoskwiniowa - na górę deseru
- 400 ml gorącej wody
- 3 łyżki posypki czekoladowej
- kilka moreli pokrojonych z drobną kostkę
piątek, 19 czerwca 2026
MIĘCIUTKIE DONATY NA KEFIRZE
- 2 szklanki mąki pszennej (ok 320 g)
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- ¾ szklanki cukru (150 g)
- 2 jajka
- ¾ szklanki kefiru
- 2 łyżki roztopionego masła
- kilka kropli aromatu cytrynowego
czwartek, 18 czerwca 2026
KRUSZAWIEC. PLEŚNIAK vel SKUBANIEC. Z MORELAMI.
Że ciasto znacie - tego jestem pewna 😉 Ale pod jaką nazwą? Bo to ciasto ma nazw wiele😀 Jakbym miała ustawić w rankingu popularności chyba pleśniak stałby najwyżej, bo najczęściej taką nazwę spotyka się w internecie. W moich rodzinnych stronach zawsze mówiło się, i mówi: kruszawiec, więc ja używam tej nazwy 😍 W każdym razie jak zwał, tak zwał, nazwa mało istotna liczy się efekt. A efekt to przepyszne kruche ciasto w dwóch kolorach, może być z owocami albo bez, i z pyszną chrupiącą pianką. Przepis znany w mojej rodzinie od ... uuu ... ponad 40 lat!!! 😜 Moja Mama najczęściej piekła go z agrestem (pyszny kontrast smaku) albo wiśniami. Ja korzystam z dobrodziejstw moich ulubionych moreli.
Składniki na kruche ciasto: (blaszka 24 cm x 24 cm)
- 350 g mąki pszennej
- 150 g mąki krupczatki
- 220 g masła
- 5 łyżek cukru pudru
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 5 żółtek
- 1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
Piana:
- 5 białek
- szczypta soli
- 2/3 szklanki cukru
- 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- słoik dżemu morelowego (można spokojnie pominąć)
- ok 250 g moreli
środa, 17 czerwca 2026
SZYBKIE ROGALIKI KRUCHO-DROŻDŻOWE Z TWAROGIEM. BEZ WYRASTANIA
- 500 g mąki
- 200 g masła
- 1 cukier waniliowy
- 30 g drożdży
- 3/4 szkl mleka
- 1 całe jajko
- 2 żółtka (1 białko zostawić do posmarowania rogalików)
- 4 łyżki cukru
- cukier puder do posypania
- masa twarogowa do nadzienia
- 300 g twarogu zmielonego lub poduszonego widelcem
- 1 cukier waniliowy 16g.
- 1 żołtko
- 2-3 łyżki cukru (do smaku)
- kilka kropli aromatu cytrynowego
Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek wkruszyć drożdże, na to wsypać cukier i cukier waniliowy. Zalać ciepłym mlekiem i zasypać niewielką ilością mąki. Odstawić do "ruszenia się " drożdży w ciepłe miejsce na ok 15-20 minut. Po tym czasie dodać miękki tłuszcz (ja po prostu rozpuściłam, a następnie lekko przestudziłam) oraz jajka. Wyrobić na gładką masę. Wyjąć z miski i podzielić na 4 części. Każdą z części rozwałkować formując koło. Koło podzielić na 8 trójkątów. Nakładać na każdy - w moim wytrochę masy twarogowej bądź ulubionego nadzienie. Zwijać rogaliki zaczynając od podstawy każdego trójkąta. Posmarować roztrzepanym białkiem. Piec w temp. 175 st ok 20-25 min, do lekkiego zrumienienia.



















































