Szukaj na blogu

sobota, 12 marca 2022

CIABATTA. DOMOWA. JESZCZE NIE IDEALNA

Ciabatta. Włoski biały chleb, robiony z mąki pszennej i drożdży. Bochenek ciabbatty jest wydłużony, szeroki i płaski. Po włosku, słowo ciabatta oznacza nic innego jak ...  „kapeć”. Z ciasta na ciabattę możemy robić długie chlebki lub mniejsze bułki. Tu panuje całkowita dowolność. Do ciasta zaleca się użycie mąki chlebowej 750 lub mąki Manitoba, zwanej inaczej mąką amerykańską (Farina d'America), która jest odmianą mąki o najwyższej zawartości glutenu. Ja do pierwszej mojej ciabatty użyłam zwykłej mąki pszennej 500, dlatego mój wypiek nie jest spektakularny. Ale ... małymi kroczkami do celu, a trening czyni mistrza! Następnym razem pójdę krok do przodu, i mam nadzieję, że moja ciabatta będzie w końcu miała piękne, wielkie dziurki 😍 W każdym razie, jak na pierwszy raz jestem zadowolona, bo moja ciabatta jest baaaardzo smaczna, a w połączeniu z domowym smażonym serkiem to dosłownie rarytas dla moich kubków smakowych 😎Składniki  na zaczyn (tzw. biga):
 • 7 g świeżych drożdży
 • ½ łyżeczki cukru
 • 200 ml letniej wody
 • 175 g mąki pszennej (najlepiej chlebowej)
Drożdże rozkruszyć do miski, dodać cukier i letnią wodę. Wymieszać, a następnie, dodać mąkę. Wszystkie składniki dobrze wymieszać. Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 12 godzin.

Składniki na ciasto właściwe:
 • 7 g świeżych drożdży
 • ½ łyżeczki cukru
 • 2 płaskie łyżeczki soli
 • 30 ml letniego mleka
 • 120 ml letniej wody
 • 2 łyżki oliwy lub oleju 
 • 340 g mąki pszennej (najlepiej chlebowej)

Drożdże rozkruszyć do miski, dodać mleko oraz 12-godzinny zaczyn, następnie wodę, oliwę/olej oraz sól. Miksować mikserem z hakami dodając mąkę. Ciasto będzie luźne, ale tak powinno być. Miksować około 5 minut, aż ciasto będzie sprężyste. Następnie wyłożyć je na blat stołu lekko posypanego mąką. Dokładnie wyrobić, aż będzie gładkie, sprężyste i nie klejące się do rąk. Najlepiej zastosować tu metodę Bertineta (zerknij tutaj) przez około 10 minut. Chodzi o rozciąganie ciasta, a nie zagniatanie go, jak np przy klasycznej drożdżówce. Wyrobione ciasto przykryć ręczniczkiem i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 1,5 – 2 godziny do podwojenia objętości. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i obficie oprószyć mąką. Ciasto delikatnie przełożyć z miski na blachę i ostrym nożem delikatnie podzielić na 2 części. Delikatnie uformować dwa podłużne bochenki, rozciągając ciasto na długość blaszki.  Następnie obsypać je mąką, przykryć ściereczką i pozostawić do podwojenia objętości na kolejne 15 minut. Piec około 25-30 minut w temperaturze 220ºC. Upieczone chlebki powinny być jasnozłote, a po uderzeniu od spodu wydawać głuchy odgłos. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF