Szukaj na blogu

czwartek, 20 lutego 2025

DELIKATNE PULPETY (Z PIERSI KURCZAKA)



Składniki
:


Na sos:
 
  • ok 1 l wody
  • 1 marchewka
  • 1 pietruszka
  • 2 łodygi selera naciowego
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • 2 płaskie łyżki mąki 
  • 3 - 4 łyżki siekanego koperku
  • 2 - 3 łyżki ukwaszonej śmietany
  • sól - do smaku

W garnku zagotowujemy wodę z liściem laurowym, zielem angielskim, solą, marchewką, selerem naciowym i pietruszką. Gotujemy bazę na sos ok. 15 minut.  W tym czasie robimy pulpety. Pierś kurczaka mielimy, albo jeśli mamy np. zamrożoną, lekko ją rozmrażamy i ścieramy na tarce na oczkach. 
Do drobiowego mięsa dajemy bułkę tartą, drobno posiekaną cebulkę (wcześniej podsmażoną na złoty kolor), jajko i przyprawy. Całość dokładnie wyrabiamy. Wilgotną dłonią formujemy mięsnej kulki i wkładamy na gotujący się bulion. Gotujemy na małym ogniu ok. 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy pulpety i warzywa z bulionu. Rozrabiamy mąkę odrobiną zimnej wody i zaciągamy nasz sos. Następnie dodajemy ukwaszoną śmietanę (wcześniej zahartowaną) i posiekany koperek. Na koniec przekładamy pulpety do sosu. Ja z reguły kroję ugotowaną marchewkę i pietruszkę w drobną kostkę i również wrzucam z powrotem do sosu.





poniedziałek, 17 lutego 2025

DROŻDŻOWO-CEBULOWE ROGALIKI. Z SEREM I PARÓWKĄ

Pysznie, mięciutkie drożdżowe ciasto z prażoną cebulką, a w środku - tym razem na szybko: parówki z szynki i serek topiony w plasterkach. To ciasto jest rewelacyjne. Dobrze się z nim pracuje, i wykorzystuję je często do różnych drożdżowych, wytrawnych wypieków. Do środka rogalików możemy użyć dowolnego farszu. Mogą to być podsmażone z cebulą pieczarki, szpinak, kabanosy czy zrobić farsz typowo warzywny. Ja włożyłam do środka parówki 100% z szynki, i każdą z nich owinęłam plasterkiem topionego sera. Takie rogale są smaczne na zimno, ale rewelacyjnie smakują jeszcze ciepłe, lub lekko podgrzane, kiedy ser w środku fajnie się rozpuści. Pysznie smakują też z sosem czosnkowym 😍



Składniki na ciasto: 
  • 320 g mąki pszennej
  • 1/2 szklanki mleka
  • 20 g drożdży świeżych
  • 1 jajko
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 czubate łyżki prażonej cebulki
Dodatkowo:
  • 1 jajko - do smarowania
  • sezam -  do posypania 
Nadzienie:
  • dowolne parówki lub kiełbaski
  • plastry żółtego lub topionego sera w plasterkach dopasowane długością do kiełbasek
Wykonanie:


Do miski wlewamy ciepłe mleko, rozpuszczamy w nim drożdże, dodajemy cukier i łyżeczkę mąki. Odstawiamy do podrośnięcia. Kiedy zaczyn zacznie rosnąć dodajemy pozostałą mąkę, sól, jajko i olej. Wyrabiamy na gładkie ciasto hakiem miksera. Na koniec dodajemy prażoną cebulkę. 
Na blacie podsypanym mąką rozwałkowujemy ciasto dość cienko, kroimy na długie trójkąty. Każdą kiełbaskę owijamy serem, a następnie układamy u nasady trójkąta i zwijamy rogalika. Smarujemy roztrzepanym jajkiem. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy sezamem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st i pieczemy około 18 minut (do lekkiego zezłocenia). 


                                  



                                     




poniedziałek, 10 lutego 2025

KRUCHE CIASTECZKA Z KREMEM ORZECHOWYM




Składniki:  (u mnie wyszło 38 sklejonych po dwie sztuki ciastek)
  • 3 szklanki mąki krupczatki
  • 250 g zimnego masła (82% tłuszczu, nie margaryna)
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany  18%
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
Dodatkowo:
krem orzechowy do przełożenia
Wykonanie: 

Żółtka ubijamy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dodajemy masło pokrojone wcześniej na małe kawałki, mąkę oraz śmietanę. Wyrabiamy do połączenia składników, a następnie przekładamy na stolnicę i zagniatamy ciasto. Owijamy je folią spożywczą i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny. Po schłodzeniu wyjmujemy z lodówki, dzielimy sobie na 4 części, aby łatwiej było wałkować. Każdą część rozwałkowujemy dosyć cienko (ciastka będą sklejane po 2). Wycinamy ciasteczka małymi foremkami. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st na ok 12 minut. Po wyjęciu studzimy. Zimne przekładamy kremem orzechowym i sklejamy po 2







środa, 5 lutego 2025

MALINOWY SERNIK ZEBRA. BEZ PIECZENIA.

 Prosty, lekki, o delikatnej konsystencji i fajnym wyglądzie. 
Nie jest mocno słodki, co (dla mnie) jest dodatkową zaletą. 

Możemy użyć oczywiście galaretek o innym smaku i kolorze - tak jak lubimy. 



  •  1kg twarogu mielonego
  •  200 ml śmietany 30%
  •  60 g cukru pudru
  •  2 galaretki przezroczyste
  •  2 galaretki malinowe (lub inne czerwone)
Wykonanie:


Twaróg zmiksuj z cukrem pudrem i śmietaną 30%. Masę serową podziel na dwie części. Przygotuj galaretki. 2 przezroczyste zalej 250 ml gorącej wody, i tak samo 2 malinowe 250 ml gorącej wody. Odstaw do wystudzenia. Kiedy są zimne dodaj je do każdej miseczki z masą serową. Wymieszaj dobrze za pomocą rózgi, do połączenia się składników. Ja dodatkowo do masy serowej z czerwoną galaretką dodałam kilka kropl
i spożyczego, różowego barwnika, dla uzysania intensywniejszego koloru. Tortownicę wyłóż folią spożywczą. Do formy wlewaj na środek naprzemiennie po 2 łyżki masy różowej, i na to 2 łyżki masy białej, aż do wyczerpania. Gotowy sernik odstaw do lodówki do stężenia. Możesz zostawić go tylko w takiej formie, a możesz podobnie jak ja na górę wyłożyć dowolne owoce i zalać je galaretką.










wtorek, 4 lutego 2025

PASTA JAJECZNA Z SELEREM NACIOWYM

Prosta, szybka i pyszna.
A mój ulubiony seler naciowy dodaje jej chrupkości, i fajnego aromatu.


Składniki:

Wykonanie:


Wszystkie składniki lączymy ze sobą. Mieszamy dokładnie. Ilość dodanego najonezu jest uzależniona od tego jaką konsystencję pasty lubimy. Podobnie też z musztrdą - dodajemy jej do smaku. 
Pastę chłodzimy w lodówce. Podajemy na kanapkach lub na krakersach, co jest super zestawieniem smakowym. Pamiętajmy tylko, że pod wpływem wilgoci krakersy szybko rozmiękają, przygotowujmy je więc bezpośrednio przed spożyciem. 






piątek, 31 stycznia 2025

DROŻDŻOWE MINI BUŁECZKI Z BUDYNIEM




Składniki: na ok 25 bułeczek 
  • 500 g mąki pszennej 
  • 25 g drożdży świeżych
  • 1 szklanka mleka
  • 100 g cukru
  • 1 jajko
  • 3 żółtka
  • 50 g masła
  • 1 cukier wanilinowy o wadze 16 g.
  • szczypta soli
  • budyń ugotowany w trochę mniejszej ilości mleka niż przewiduje opakowanie - do nadzienia lub jeśli wolimy np. powidła śliwkowe
  • 1 roztrzepane jajko - do posmarowania bułeczek 
Dodatkowo na polewę:

100 g białej czekolady roztopionej w odrobinie mocno ciepłej śmietanki 30% + sproszkowany smoczy owoc (powder dragon fruit).

Wykonanie: 


Do miski wlać ciepłe mleko, dodać pokruszone drożdże, łyżeczkę mąki oraz łyżeczkę cukru. Odstawić na 10 minut w ciepłe miejsce, by drożdże zaczęły pracować. Kiedy drożdże podrosną do zaczynu dodać resztę cukru, cukier wanilinowy, mąkę, sól, roztopione ciepłe masło, jajko oraz żółtka. Całość mieszać za pomocą robota kuchennego z hakiem, aż do uzyskania gładkiego ciasta. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto przełożyć na oprószoną mąką stolnicę, delikatnie zagnieść i podzielić na kilka części. Każdy kawałek rozwałkować na placek o grubości ok. 2 cm i wykrawać kółeczka. Do środka każdego nakładać łyżeczkę budyniu. Sklejać dokładnie. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut do podrośnięcia. Po tym czasie posmarować je roztrzepanym jajkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 185 stopni C. Piec przez 15 minut do lekkiego zrumienienia. Wystygnięte polukrować lub oblać polewą. 







piątek, 24 stycznia 2025

MINI PĄCZKI NA MASCARPONE

Dziś zapraszam na ekspresowe małe pączusie. Mięciutkie w środku, chrupiące na zewnątrz. 
Bardzo proste do zrobienia. Polecam gorąco, zwłaszcza jeśli macie ochotę na coś słodkiego, a nie macie czasu na spędzanie długich godzin w kuchni, lub nie po drodze Wam z typowo drożdżowym ciastem na pączki 😋



Składniki:
Wykonanie: 


Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Dłonie lekko natłuszczamy olejem, nabieramy ciasto i formujemy niezbyt duże kulki. Wkładamy na dosyć mocno rozgrzany olej (ok 175 st), i smażymy na brązowy kolor ze wszystkich stron. Po usmażeniu wykładamy na ręcznik papierowy, a po odsączeniu z nadmiaru tłuszczu posypujemy cukrem pudrem. 








Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF