Szukaj na blogu

poniedziałek, 22 września 2025

WILGOTNE CIASTO CZEKOLADOWE Z JABŁKAMI I BAKALIAMI

Niektórzy nazywają je ciastem amerykańskim. U mnie figuruje pod zwykłą nazwą ciasta czekoladowego z jabłkami😉 To ciasto to kolejny przepis odkopany po latach, bo swego czasu czyli jakieś 25 lat temu piekłam je często (tylko bez orzechów i rodzynek). Jest proste, jest tanie i jest oczywiście smaczne 😍👌Mocno wilgotne i aromatyczne. Ja do ciasta dodałam jeszcze odrobinę aromatu pomarańczowego, bo lubię jego delikatny zapach w czekoladowych wypiekach. 



Składniki:
Dodatkowo:
Wykonanie:


Do miski przesiewamy mąkę, kakao, proszek do pieczenia i sodę.
Jajka ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Dodajemy ojej i kefir i ubijamy dosłownie chwilę do połączenia składników. Na koniec do płynnej masy dodajemy suche produkty czyli zawartość miseczki z mąką. Mieszamy całość łopatką. Dodajemy aromat, jabłka oraz bakalie. Mieszamy. Ciasto jest bardzo gęste, ale tak powinno być. Wykładamy je do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy ok 45 - 50 minut w temp. 180 st (do tzw. suchego patyczka).
Moje ciasto po wystudzeniu polałam polewą czekoladową zrobioną ze 100g  roztopionej czekolady i łyżki śmietanki 30%. 







sobota, 20 września 2025

DESERKI KINDER BUENO

Obłędnie smaczne! 
Czekoladowo-orzechowe mini desery skradły moje 💖 i podniebienie 😍
Deser jest słodki, orzechowy i ... kaloryczny 😉😎, ale od czasu do czasu można pozwolić sobie na takie małe, słodkie szaleństwo. Możemy użyć do niego 500 ml śmietany 30%, ale ja postanowiłam odrobinę zmniejszyć i tak sporą ilość kalorii, i połowę śmietanki zastąpiłam mlekiem. 



Składniki: (na 8-10 małych pojemniczków)
  • 250 ml śmietany 30%
  • 250 ml mleka
  • 200 g czekolady ( u mnie 100g mlecznej i 100 g gorzkiej)
  • 1 czubata łyżka żelatyny
  • 3 pojedyńcze batony kinder bueno (2 szt posiekamy do środka + 1 do dekoracji)
  • 1 łyżka masła/kremu orzechowego
  • 100 g rodzynek
  • 50 g płatków migdałowych 

Wykonanie: 


Rodzynki zalewamy gorącą wodą. Żelatynę zalewamy 2 łyżkami wody, odstawiamy do napęcznienia. Mleko i śmietanę wlewamy do rondelka, dodajemy połamaną czekoladę oraz masło/krem orzechowy i  podgrzewamy do rozpuszczenia się składników. Na koniec dodajemy odciśnięte z wody rodzynki. Ściągniętą żelatynę rozpuszczamy. Ja robię to zawsze w mikrofali podgrzewając dosłownie 5-7 sekund. Rozpuszczoną dodajemy do masy czekoladowo-orzechowej. Mieszamy i odstawiamy do przestudzenia. Kiedy masa jest już wystudzona i zaczyna gęstnieć dodajemy pokrojone na drobne kawałki batoniki kinder bueno oraz pokrojone płatki migdałów. Masę wylewamy do pojemniczków i wstawiamy do lodówki do zastygnięcia. Po zastygnięciu układamy na każdym deserku kostkę batonika kinder bueno. 







środa, 17 września 2025

CIASTO BUDYNIOWE Z CZARNĄ PORZECZKĄ (SUSZONĄ)

Mięciutkie biszkoptowe ciasto, a między jego dwoma warstwami waniliowy budyń. Ponieważ w szafce mam sporo suszonej czarnej porzeczki postanowiłam dodać trochę do budyniu. Oczywiście możemy ten składnik pominąć, albo dodać zamiennie rodzynki . Ciacho jest fajnie delikatne, nie mocno słodkie i długo świeże. Polecam! 👌😍


Skladniki na ciasto: (na blaszkę 24 cm x 32 cm)

  • 1.5 szkl mąki pszennej
  • 0.5 szkl mąki ziemniaczanej
  • 3/4 szkl cukru
  • 1 cukier waniliowy
  • 6 jajek
  • 1.5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 250 g masła 
  • skórka otarta z 1 sparzonej cytryny
  • szczypta soli 

Wykonanie:


Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Nie przerywając ubijania dodajemy stopniowo cukier, cukier waniliowy, a następnie po 1 żółtku. Masło roztapiamy, aż będzie prawie wrzące. Zmniejszamy obroty miksera do minimum i stopniowo dodajemy obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia oraz otartą skórkę z cytryny. Na koniec wlewamy pomału bardzo gorący tłuszcz. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia.

Połowę ciasta wylewamy do formy i wyrównujemy. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st i podpiekamy ok.12 minut. W tym czasie przygotowujemy budyń. 

Składniki na masę budyniową:

  • 1 l mleka
  • 3 budynie waniliowe o wadze 40 g każdy bez cukru
  • 140 g masła
  • 4 łyżki cukru
  • 3/4 szkl suszonej czarnej porzeczki lub rodzynek, wcześniej namoczonych i odciśniętych
750 ml mleka zagotowujemy w rondelku razem z cukrem. W reszcie mleka rozpuszczamy 3 budynie, wlewamy na gotujące mleko. Mieszamy, aż budyń zacznie gęstnieć. Następnie dodajemy pokrojone w kosteczkę masło. Mieszamy do uzyskania gładniej masy budyniowej, czyli do momentu, kiedy budyń wchłonie masło.  Na koniec dodajemy czarną porzeczkę/rodzynki.
Podpieczony spód wyjmujemy z piekarnika i wykładamy na niego gorący budyń.. Na budyń wylewamy pozostałe ciasto. Ja robię sobie kleksy z ciasta jeden obok drugiego, po czym delikatnie rozsmarowuję je na masie z budyniem.  Ciasto daje się ładnie rozprowadzić. 
Ponownie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st i pieczemy 45 minut. 






poniedziałek, 15 września 2025

CIECIERZYCA "PO BRETOŃSKU"

Staram się jak mogę przemycać do mojej kuchni jak najwięcej białka zarówno zwierzęcego jak i tego roślinnego. A wiadomo - jak białko roślinne to, przede wszystkim strączki 👍Obok popularnej fasoli i grochu gotuję też potrawy z dodatkiem soczewicy, soi czy ciecierzycy.
Ciecierzyca "po bretońsku" to moje ostatnie odkrycie 😉😍 Oczywiście napisałam w cudzysłowiu, aby nie wywołać jakiejś niepotrzebnych dyskusji typu: co ma wspólnego ciecierzyca z Bretanią 😂
Danie wyszło pyszne, gęste, syte, aromatyczne dzięki mnogości składników i przypraw.
Na pewno będę wracała do przepisu 😍👍



Na dużą porcję:

Wykonanie: 


Cebule kroimy w piórka, paprykę w kostkę, a kiełbasę i seler naciowy - w półplasterki. Wrzucamy po kolei na gorący olej, smażymy chwilę mieszając. Następnie dodajemy pokrojone pieczarki. Posypujemy przyprawami, zalewamy passatą, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, ziele angielskie i liść laurowy i dusimy na małym odniu około 15 minut. Następnie dodajemy odsączoną z zalewy ciecierzycę. Jeszcze chwilę dusimy całość, aby smaki wzajemnie przeszły. 
Na koniec doprawiamy do smaku, posypujemy posiekaną zieleniną. Podajemy z chlebem albo z ryżem. 




sobota, 13 września 2025

EKSPRESOWY SERNIK CZEKOLADOWY Z SERKÓW HOMOGENIZOWANYCH. Z WIŚNIAMI

Bardzo lubię ten rodzaj sernika. Wykonany w całości ze serków homogenizowanych ma wiele zalet 😀😋 Nie potrzebujemy do niego miksera - jest tak prosty w wykonaniu. Jest bardzo delikatny w smaku, więc od razu powiem, że raczej nie jest dla miłośników ciężkich serników na twarogu.
Nie jest mocno słodki (łasuchom polecam zwiększyć ilość cukru do 1 szklanki), i zawsze się udaje.
Namówiłam Was? 😍 Na blogu jest już kilka przepisów na tego typu serniki, które piekłam z serków waniliowych czy stracciatella



Składniki: (tortownica 24 cm)
Wykonanie:



Wszystkie składniki umieszczamy w misce. Mieszamy za pomocą rózgi, dokładnie - do połączenia się składników. Uzyskana masa serowa jest raczej rzadka, to jest prawidłowe. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy masę, na wierzch układamy owoce. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st i pieczemy 1.5 h. Sernik  nie wyrasta mocno, ale też nie opada. Studzimy w zamkniętym piekarniku przez 30 minut, następnie uchylamy drzwiczki i studzimy kolejne 30 minut.
Całkowicie wystudzony wkładamy do lodówki na kilka godzin.







czwartek, 11 września 2025

MEGA KRUCHE ROGALIKI NA ŚMIETANIE

Kruche rogaliki to wypiek, który kojarzy się z ciepłem rodzinnego stołu, chwilą spokoju przy filiżance kawy czy herbaty i prostą radością dzielenia się czymś pysznym z najbliższymi 💕

To właśnie w takich małych gestach – w chrupiącym cieście posypanym cukrem pudrem czy nadzieniu, które rozpływa się w ustach – kryje się prawdziwa magia domowego pieczenia...


Składniki:

  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 250 g masła
  • 2/3 szklanki cukru pudru
  • 1 niepełna szklanka gęstej śmietany 12% lub 18%
  • cukier puder lub polewa - do ozdobienia rogalików
  • powidła lub marmolada - do środka rogalików

Wykonanie:


Z wszystkich podanych składników zagniatamy ciasto. Formujemy kulę,  zawijamy ją w folię i wkładamy do lodówki na około 30 minut. Następnie wyjmujemy i dzielimy na 4 części. Każdą z części ciasta rozwałkowujemy cienko nadając mu kształt koła i dzielimy na 8 części (powstanie 8 trójkątów). Na podstawie każdego trójkąta nakładamy nasze nadzienie i zwijamy rogaliki. Gotowe  układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez około 25 minut








wtorek, 9 września 2025

PUSZYSTE MAŚLANE BUŁECZKI Z RODZYNKAMI

Odkąd po raz pierwszy upiekłam drożdżowe bułki korzystając z metody thangzhong, zakochałam się w tym japońskim sposobie wypieku ciast, chlebów czy bułek.  W wielkim skrócie polega ona na przygotowaniu wstępnie gęstej pasty (tzw. zasmażki wodnej) z mąki i wody (ewentualnie mleka) w proporcji 1:5, który po wystudzeniu do temperatury pokojowej dodajemy do naszego właściwego ciasta drożdżowego. Co dzięki tej metodzie zyskujemy? Ano, dużo 😍👍Mega miękki, puszysty i elastyczny wypiek, który dodatkowo ma przedłużoną świeżość, i  czerstwieje wolniej niż wypieki tradycyjne. 
Bułeczki z przepisu poniżej skradły moje 💚💚
Są mięciutkie, puchowe wręcz, maślane, delikatne , lekko słodkie.
Możemy zjeść je z masłem i domowymi powidłami, ale ja raczyłam się samymi, bez dodatków, bo same w sobie są pyszne! 



Składniki na tangzhong:
  • 20 g mąki pszennej
  • 50  g wody
  • 50 g mleka
Do małego garnuszka wlewamy płyny (wodę i mleko) i podgrzewamy je do około 65 st C. Następnie dodajemy przesianą mąkę i gotujemy  cały czas mieszając, do uzyskania gęstej pasty. Uważamy, aby  nie doprowadzić  masy do wrzenia, utrzymując stałą temperaturę . Ugotowany kleik (zasmażkę wodną) odstawiamy pod przykryciem do wystygnięcia (czas odstania to minimum 30 minut)

Składniki na ciasto właściwe (na 12 bułeczek):
  • 500 g mąki pszennej
  • wystudzony tangzhong
  • 100 g cukru
  • 200 g  ciepłego mleka
  • szczypta soli
  • 1 duże jajko
  • 60 g miękkiego masła
  • 7 g drożdży instant 
Dodatkowo:
  • 100 g namoczonych i odciśniętych rodzynek 
  • 1 żółtko+łyżka mleka - do posmarowania bułek
  • mak - do posypania

Wykonanie:


Wszystkie składniki umieszczamy w misie miksera. Ubijamy około 7-10 minut. Następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy do podrośnięcia w ciepłe miejsce na około 1h. Po wyrośnięciu, ciasto odgazowujemy, chwilę wyrabiamy. Dzielimy je na 12 części, każdą lekko rozwałkowujemy na prostokąt, posypujemy rodzynkami i zwijamy formując bułeczkę. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy na 30 minut do podrośnięcia. Po tym czasie smarujemy żółtkiem roztrzepanym z odrobiną mleka i cukru (wytworzy nam się fajna, lekko słodka skórka) i posypujemy makiem. Pieczemy w temp. 175 st około 25 minut. 







Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF