Szukaj na blogu

piątek, 12 stycznia 2018

DOMOWE KRÓWKI. NAJLEPSZE!

Domowe - najlepsze 💗 
Chyba nie muszę o tym nikogo przekonywać 😉 Domowe cukierki a'la krówki są przepyszne. Mocno słodkie i mocno śmietankowe. No i co najważniejsze nie zawierają żadnych dziwnych dodatków ... , które niestety możemy odnaleźć na etykietach nawet tych renomowanych słodyczy.
Takie cukierki to dla mnie taki trochę powrót do dzieciństwa... wspomnienie domu rodzinnego... 
Do takiej dawki słodkości - "mała czarna" będzie idealnym dodatkiem 😊



Składniki: (na dość dużą porcję)


Wykonanie:
Śmietanę mieszamy z cukrem. Stawiamy na kuchenkę, dodajemy masło i doprowadzamy do wrzenia. Następnie odrobinę zmniejszamy gaz i gotujemy do momentu, aż masa stanie się gęsta i kleista. Ponieważ ja robiłam dużą porcję trwało to niestety aż 2 godziny. Jeśli zrobimy z połowy porcji musimy masę gotować około 1 godziny. Jeśli nie jesteśmy pewni czy masa jest już odpowiednio gęsta, nakładamy na talerzyk kilka kropli - jeśli po chwili są zastygnięte to znak, że masa jest gotowa. Gotową masę krówkową przekładamy  do naczynia wysmarowanego olejem lub dowolnych silikonowych foremek (tych nie musimy smarować olejem) zostawiamy do całkowitego zastygnięcia.





czwartek, 11 stycznia 2018

PUSZYSTE PLACUSZKI NA SERKU HOMO Z JAGODOWYM SOSEM

Prosty, szybki , nieskomplikowany przepis gwarantujący nam 💗💗💗  uuuucztę dla podniebienia! Puszyste, lekko waniliowe placuszki zachwycą małych i dużych. Możemy zaserwować je na obiad np. jako II danie po niezbyt treściwej zupie, albo zwyczajnie jako deser. Są pyszne bez żadnych dodatków ale posypane odrobiną cukru pudru lub polane owocowym sosem to już całkowita eksplozja smaku! 



Składniki:

  • 500 g serka homogenizowanego waniliowego
  • 4 jajka
  • 1 czubata  łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1  szkl. mąki pszennej
  • szczypta soli
  • olej do smażenia

+ dowolne dodatki: u mnie mus zrobiony ze zblendowanych z odrobiną cukru jagód. Sprawdzą się tutaj równie dobrze zmiksowane truskawki, nutella, cukier kryształ, cukier puder.




Wykonanie:

Wszystkie składniki miksujemy do połączenia się. Nakładamy łyżką ciasto i  smażymy placuszki na niewielkiej ilości oleju z obu stron na złoty kolor (na małym ogniu, aby przesmażyły się w środku). Po usmażeniu odsączamy na papierowym ręczniczku z ewentualnego nadmiaru tłuszczu.




poniedziałek, 8 stycznia 2018

KRUCHE ROGALIKI Z NADZIENIEM Z BIAŁEGO MAKU

Bardzo często korzystam z tego szybkiego i prostego przepisu. Tylko 3 składniki wystarczą, żeby wyczarować te małe, kruche i bardzo smaczne rogaliki. Nadzienie do nich może być bardzo różne. Są pyszne z domowymi powidłami, nutellą czy też masą makową. Ja, jako nadzienie wykorzystałam masę makową z białego maku. Uwielbiam jej smak i aromat.



Składniki:

  • 3 szk mąki pszennej
  • 1 szkl śmietany 18% (ja dałam jogurt grecki i rogale nic nie straciły na smaku)
  • 1 kostka masła (lub innego tłuszczu) o wadze 200 g
  • 1 roztrzepane białko (do posmarowania rogali)
  • 1 cukier waniliowy (do posypania rogali) 16 g
  • trochę posiekanych orzechów włoskich (do posypania rogali)
  • dowolne nadzienie
Wykonanie: 


Do przesianej mąki dodajemy posiekane masło. Chwilę wyrabiamy po czym  wlewamy śmietanę. Wyrabiamy ciasto. Formujemy kulę, zawijamy ją  w folię i wkładamy do lodówki na minimum 30 minut. Następnie wyjmujemy i dzielimy na 4 części. Każdą z części ciasta rozwałkowujemy cienko nadając mu kształt koła i dzielimy na 8 części (powstanie 8 trójkątów). Na podstawie każdego trójkąta nakładamy nasze nadzienie i zwijamy rogaliki. Gotowe  układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez około 25-30 minut (aż się lekko zarumienią). Przed podaniem możemy oprószyć cukrem pudrem, albo (tak jak ja) przed włożeniem do piekarnika posmarować roztrzepanym białkiem i posypać cukrem waniliowym oraz posiekanymi orzechami włoskimi. 




czwartek, 4 stycznia 2018

JARZYNOWA Z BURAKAMI ZABIELANA JOGURTEM

Ta zupa to mnóstwo warzyw, a co za tym idzie mnóstwo witamin. 
Jest zdrowa i pożywna. Super smakuje zwłaszcza, jeśli wpadamy do domu zziębnięci czy przemoczeni. Ugotowałam ją na indyczym skrzydle i zabieliłam jogurtem (lubię zabielane zupy), aby zmniejszyć kaloryczność, a ... nie tracić na smaku 😊
Lekko wędzonego posmaku dodaje zupie polska surowa kiełbasa, która po ugotowaniu zupy została pokrojone w plastry i trafiły na mężowski talerz 😉



Składniki:
  • dowolny bulion (u mnie drobiowy ugotowany na skrzydle indyka)
  • 2 polskie surowe kiełbaski
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1/2 selera
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 4 średnie buraki
  • 2-3 ziemniaki
  • 3 ząbki czosnku
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • majeranek
  • sól
  • pieprz ziołowy
  • ocet jabłkowy
  • jogurt grecki
Wykonanie:

Wszystkie warzywa kroimy dowolnie: w kostkę lub w paski. Bulion zagotowujemy, wkładamy kiełbaski, ziele angielskie, liść laurowy oraz wszystkie warzywa oprócz ziemniaków, które gotują się najkrócej. Solimy, pieprzymy i gotujemy do miękkości warzyw. Kiedy warzywa są już prawie miękkie dorzucamy ziemniaki, przepuszczony przez praskę czosnek i roztarty majeranek. Gotujemy całość około 10-15 minut, doprawiamy do smaku (octem, ew. szczyptą cukru, jeśli gatunek buraków jest mało słodki) i zahartowanym wcześniej jogurtem. Przed podaniem posypujemy posiekanym koperkiem. 





piątek, 22 grudnia 2017

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2017

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
wypełnionych nutami wspólnie śpiewanej kolędy,
zapachem goździków, grzybów,
świątecznych wypieków,
ciepłem kochających serc ...
pokojem i wewnętrzną radością ...

WESOŁYCH ŚWIĄT DLA WSZYSTKICH!!!

wtorek, 19 grudnia 2017

SZYBKA SAŁATKA ZE ŚLEDZIEM, CZERWONĄ FASOLĄ, JAJKIEM I KORNISZONAMI

Bardzo prosta sałatka śledziowa, zrobiona z kilku podstawowych składników. Jeśli robimy ją dla gości możemy podać ją w małych, szklanych słoiczkach lub małych szklaneczkach - będzie wyglądało ciekawie. A jeśli wolimy tradycyjnie wymieszane sałatki, możemy oczywiście zmienić formę i wszystkie składniki wymieszać z majonezem. 
Jakkolwiek nie zrobimy będzie bardzo smacznie, 
bo składniki tej sałatki fajnie ze sobą współgrają 😋👌




Składniki:
  • 4 płaty matiasa pokrojone w kostkę (moczone wcześniej 1h w zimnej wodzie)
  • 3 ugotowane jajka pokrojone w kostkę
  • 3 korniszony pokrojone w kostkę
  • 1/2 puszki odcedzonej czerwonej fasoli
  • 1 mała cebula pokrojona w kostkę
  • pieprz
  • majonez

Wykonanie:

Układamy (najlepiej w szklanej miseczce) warstwami: fasolę, śledzie, cebulę, warstwę majonezu, korniszony i jajka. Pieprzymy. Chłodzimy 1 godzinę.





środa, 13 grudnia 2017

ŚLEDZIE PO KASZUBSKU Z PAPRYKĄ I KORNISZONAMI

Pyszna, klasyczna potrawa znana chyba praktycznie w każdym domu. 
Lekko słone matiasy bardzo fajnie komponują się z pomidorową 
słodko-kwaśną zalewą. Dodatkowo smak potrawy wzbogacają 
konserwowe ogórki i papryka. 
Wygodą jest fakt, że takie śledzie możemy zrobić kilka, 
a nawet kilkanaście dni przed planowaną imprezą, 
bo im dłużej postoją w lodówce, 
tym ich smak jest głębszy 😍




Składniki:
Zalewa: (aby zalewa porządnie przykryła śledzie, ja podwoiłam ilość wszystkich składników)

  • 1 szkl wody
  • 1/4 szkl oleju 
  • 2 łyżki octu
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki ketchupu pikantnego
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • pieprz
  • sól do smaku
  • 3 liście laurowe
  • 4 kulki ziela angielskiego

Wykonanie:

Śledzie moczymy (aby pozbyć się nadmiaru soli) w wodzie lub mleku ok 2-3 h. Po wymoczeniu kroimy w kawałki ok 2 cm. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy posiekaną cebulę, smażymy do zezłocenia, po czym dodajemy po kolei wszystkie składniki zalewy, mieszamy - ew. doprawiamy, aby uzyskać ulubiony smak. Zagotowujemy. Dorzucamy pokrojone w paseczki korniszony i konserwową paprykę. W wysokim słoiku układamy śledzie, zalewamy wystudzoną wcześniej zalewą - kolejna warstwa śledzi i znowu zalewa, aż do wyczerpania składników. Wstawiamy do lodówki. Mogą tam spokojnie stać nawet kilkanaście dni.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF