Szukaj na blogu

czwartek, 7 czerwca 2018

CRUMBLE Z TRUSKAWKAMI I ŚMIETANKOWYM BUDYNIEM

Crumble, czyli zapiekane owoce pod kruszonką to - moja miłość ❤ 
Uwielbiam je praktycznie z każdymi owocami. Nie dosyć, że pyszne, to jeszcze bardzo proste i szybkie do zrobienia (szczególnie jak się ma zawsze zamrożony woreczek kruszonki). 
Tym razem wzbogaciłam je o budyń śmietankowy - wyszło przepysznie! 



Składniki:
  • truskawki (ilość zależy od tego, ile porcji będziemy przygotowywać)
  • 1 budyń śmietankowy z cukrem ugotowany w 400 ml mleka (klasycznie jest na 500 ml)
  • kruszonka (przepis tutaj)

Wykonanie:

Na spód każdej kokilki wsypujemy łyżkę kruszonki i ugniatamy. Na to nakładamy po łyżce ugotowanego budyniu, na budyń pokrojone na kawałki truskawki i całość zasypujemy obficie kruszonką.
Kokilki ustawiamy na blaszce i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. na około 15 minut (do zezłocenia się kruszonki). Zjadamy najlepiej ciepłe 😊





poniedziałek, 4 czerwca 2018

SCHAB Z MŁODĄ KAPUSTĄ

Uwielbiam młodą kapustę, i nie ukrywam, że najbardziej taką w swojej "czystej wersji" 😉 czyli z koperkiem. Nie muszę mieć w niej kiełbasy, ani mięsa, bo ta pierwsza sama w sobie jest pyszna. No, ale jak się ma mięsożercę w domu to gotuje się trochę inaczej 😊 Tak więc dziś zapraszam na moją ukochaną młodą kapustę z dodatkiem schabu. Prosto, szybko i smacznie. My jedliśmy ją z chlebem, żeby było szybciej 😉  ale smacznie będzie także 
z ziemniakami. 



Składniki:

Wykonanie:



Kapustę obieramy z wierzchnich liści. Kroimy w paseczki, wkładamy do garnka i zalewamy wodą z dodatkiem soli. Gotujemy do miękkości (ok 15 -20 minut na młodą kapustę wystarczy). Odcedzamy. W tym czasie na oleju podsmażamy pokrojone w kostkę cebule, kiedy stanie się szklista dodajemy pokrojony w kostkę lub paseczki schab. Całość solimy i pieprzymy i dusimy do miękkości mięsa.  Następnie przekładamy go do ugotowanej kapusty. Doprawiamy całość solą, pieprzem, cukrem i odrobiną octu najlepiej winnego. Dorzucamy sporą ilość posiekanego koperku i ... voila! 😉👌






sobota, 2 czerwca 2018

ZIELONE SZPARAGI Z BEKONEM I SADZONYM JAJKIEM

Nie jestem wielką fanką szparagów. Same w sobie są bardzo delikatne w smaku, i dopiero w odpowiednim połączeniu dają nam istną ucztę dla podniebienia 😊 Tym razem lekko podgotowane zawinęłam w plastry wędzonego bekonu, który przypiekając się, dzięki swoim sokom nadawał szparagom dodatkowego aromatu. I do tego moje ulubione sadzone
Nic więcej do szczęścia mi nie było trzeba 😉👌



Składniki:
  • pęczek szparagów
  • kilka plasterków wędzonego bekonu, dobrej szynki długodojrzewającej lub wędzonego boczku
  • sól
  • pieprz
  • cukier
  • olej
  • 2-3 jajka
  • 1-2 uprażonego sezamu

Wykonanie:


Szparagi myjemy, odcinamy końcówki i wkładamy do garnka z wrzącą wodą. Dodajemy szczyptę soli i cukru i gotujemy je około 5 minut. Następnie wyjmujemy, studzimy i zawijamy po 3 szt w plaster bekonu. Układamy na blaszce (ja wcześniej wykładam ją folią aluminiową), posypujemy uprażonym wcześniej sezamem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st na około 15-20 minut, aż nasz bekon nabierze chrupkości.
W tym czasie robimy sadzone jajka.
Kiedy szparagi z bekonem są gotowe przekładamy je na talerz, a nakładamy na wierzch przyrządzone jajka.





wtorek, 29 maja 2018

MORELOWY SERNIK NA ZIMNO Z TWAROGU I MASCARPONE.

Pyszny, lekki, o delikatnej, kremowej konsystencji. Nie przesłodzony, wg mnie idealny w smaku. Do jego przygotowania możemy użyć dowolnych owoców, i dowolnych galaretek. Dodatkową zaletą jest prostota i szybkość wykonania. Polecam gorąco, szczególnie latem, kiedy nie chcemy "odpalać" piekarnika ze względu na pogodę za oknem, a wybór świeżych owoców jest naprawdę wielki 😊 
Ja następnym razem zrobię wersję z truskawkami 😉



Składniki:
Wykonanie:


Galaretki rozpuszczamy w 3/4 szklanki gorącej wody, dodajemy żelatynę i odstawiamy do wystudzenia. Twaróg wraz z cukrem pudrem przekładamy do misy miksera, ubijamy dodając mascarpone, a następnie po łyżce wystudzone galaretki wraz z żelatyną. Ubijamy wolno, do połączenia się składników. Część moreli kroimy w drobną kostkę i dodajemy do masy serowej, a część zostawiamy do dekoracji (wg własnej inwencji). Masę wylewamy do dowolnego naczynia lub foremki i wstawiamy do schłodzenia do lodówki na kilka godzin.




sobota, 26 maja 2018

KRUCHE BABECZKI Z MALINOWĄ ŚMIETANĄ I OWOCAMI



Składniki na babeczki : (na około 20 sztuk)

  • 200 g masła (82% tłuszczu)
  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g cukru  pudru
  • 2 żółtka
  • szczypta soli

Wykonanie:



Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i solą. Dodajemy pokrojone na kawałki zimne masło oraz żółtka. Wyrabiamy szybko kruche ciasto, które następnie zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki. Po tym czasie wyjmujemy schłodzone ciasto, odrywamy po kawałku i wyklejamy nim nasze foremki do babeczek (wcześniej smarujemy je roztopionym masłem). Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy na złoty kolor około 10-12 minut.


Na wypełnienie:
Galaretkę rozpuszczamy w 1 szklance wody. Studzimy. Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno. Powoli wlewamy do niej wystudzoną lecz jeszcze płynną l galaretkę malinową, cały czas ubijając, by nie zrobiły się grudki. Gotową masą wypełniamy nasze babeczki.

Dodatkowo do przybrania:
maliny, polewa czekoladowa, małe beziki - wg własnej koncepcji 😊



środa, 23 maja 2018

BOTWINKA NA DROBIOWYCH SKRZYDEŁKACH

Wszystkie zupy z  dodatkiem buraków mogłabym jeść dosłownie 
na okrągło ❤  Więc kiedy tylko pojawia się pierwsza botwinka, do późnego lata gotuję z niej zupę. Jest nie tylko zdrowa, ale i bardzo pyszna. Zawartość nowalijek w tej zupie powoduje, że kojarzy się nam ona z wiosną... 
i słońcem...
 Pychotka... taką botwinkę mogłabym jeść i jeść i jeść ...
Podana z młodymi, podsmażonymi z cebulką ziemniakami jest szczególnie smaczna 😊
Sekret dobrej botwinki tkwi w jej doprawieniu. Jedni dodają do smaku octu, inni soku z cytryny, mniej lub więcej cukru - panuje tu całkowita dowolność. Gotujmy tak jak lubimy 😎



Składniki:
  • bulion (u mnie ugotowany na skrzydełkach z kurczaka z dodatkiem wędzonych kości)
  • 2 pęczki botwinki
  • dodatkowo 2-3 buraki (ja kupuję takie małe już ugotowane, zalane sokiem własnym)
  • włoszczyzna: marchew, pietruszka, mały kawałek selera, kawałek pora
  • śmietana 18% 
  • jajka ugotowane na twardo
  • sól, pieprz, ew. cukier
  • 2 łyżki posiekanego koperku
  • 1/2 szkl. soku z kiszonych buraków lub 2-3 łyżki koncentratu buraczanego
  • 1 łyżka mąki
Wykonanie: 


Marchew, seler i pietruszkę umyć, obrać i pokroić w kostkę, lub zetrzeć na tarce. Pora umyć i pokroić w półplasterki. Zalać warzywa bulionem, doprowadzić do wrzenia i gotować ok 10 min. 
Botwinę dokładnie umyć, zwłaszcza liście. Posiekać, buraczki pokroić w paski. Kiedy warzywa będą miękkie, dodać pokrojoną botwinę i gotować, aż buraczki zmiękną. Ponieważ w pęczku botwiny nie ma zazwyczaj za dużo buraków, ja dodaję jeszcze w tym momencie kilka małych ugotowanych buraczków wraz z sokiem. Następnie doprawiamy zupę cukrem, solą i pieprzem do smaku. Aby zaostrzyć smak i kolor możemy dodać sok z kiszonych buraków (kupuję gotowy) lub trochę  koncentratu buraczanego. Gotować jeszcze chwilę, a następnie zdjąć z ognia. Śmietanę wymieszać z mąką, a następnie dodać do tego trochę ciepłej zupy. Wymieszać dobrze i dodać do zupy w garnku, mieszając. Ponownie wstawić zupę na ogień i doprowadzić do wrzenia.  Posypać koperkiem.
Podawać z ćwiartkami jajek na twardo oraz ziemniakami polanymi podsmażoną na złoto cebulką. 




poniedziałek, 21 maja 2018

MINI SERNICZKI Z RABARBAROWYM MUSEM

Zachciało mi się sernika na zimno, bo wieki nie jadłam! A, że w domu był akurat rabarbar z zamysłem ukręcenia jakiegoś ciasta, postanowiłam połączyć smaki i zrobić sernik na zimno z musem rabarbarowym. Dziękuję niebiosom za ten pomysł, bo zestawienie smaków obłędne - szczególnie dla mnie - osoby, lubiącej bardziej lekkie, kwaskowe i orzeźwiające smaki niż np. maślane kremy o smaku toffi (brrr ... 😒). Jedynym problemem było wyjęcie moich serniczków z metalowych foremek, w których je robiłam. Dlatego też, jeśli będziecie chcieli wypróbować przepis polecam zwykłą, okrągłą tortownicę i proporcje podaje właśnie na nią 😊




Składniki:



Wykonanie: 


2 łyżki żelatyny rozpuszczamy w 1/3 szklanki gorącej wody, mieszamy dokładnie po czym wsypujemy galaretkę cytrynową i odstawiamy do wystudzenia. Serek waniliowy przekładamy do miski. Powolnym strumieniem wlewamy do niego wystudzoną żelatynę z galaretką i ubijamy całość chwilę do połączenia się składników. Wylewamy do tortownicy. Ja nie wykładam jej biszkoptami, bo po prostu nie lubię "ciastek" w serniku na zimno, ale jeśli lubicie sernik z biszkoptami na spodzie, oczywiście możecie ich użyć do wyłożenia foremki. 
Rabarbar obieramy, kroimy, przekładamy do garnka, wlewamy pół szklanki wody i zagotowujemy. Następnie wsypujemy 2 galaretki czerwone (lub pomarańczowe). Całość mieszamy, aby galaretki się rozpuściły, a następnie blendujemy. Próbujemy i ew. dosładzamy, bo wiadomo, że rabarbar jest bardzo kwaśny. Otrzymany mus wylewamy na zastygnięty sernik. Wstawiamy do lodówki na około 1 godzinę. 










Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF