Szukaj na blogu

poniedziałek, 22 czerwca 2026

"SZNYCELKI" Z MIĘSA DROBIOWEGO I JAJEK czyli SIEKANE KOTLETY DROBIOWE W NOWEJ ODSŁONIE

Ponieważ bardzo lubię kotleciki jajeczne, i tak samo lubię kotlety siekane z piersi kurczaka - postanowiłam połączyć jedno z drugim. Nie do końca wiedziałam co wyjdzie, tzn. smaku byłam pewna, ale nie byłam pewna konsystencji masy, i tego, jak moje sznycelki będą się smażyły (czy masa nie będzie się rozpadała).
Okzało się, że zupełnie niepotrzebnie. Sznycelki wyszły przepyszne!! 
Mięciutkie, aromatyczne, delikatne. Bardzo dobrze się smażyły. Były pyszne na ciepło i na zimno po wystudzeniu. 
Mąż stwiedził, że lepsze niż wieprzowe! 😋😍
Czasami jednak warto eksperymentować w kuchni 😀



Składniki: (na 10-12 szt)
  • 300 g fileta z kurczaka
  • 4 ugotowane na twardo jajka
  • 1 duża cebula drobno pokrojona i przesmażona na maśle
  • 1 surowe jajko
  • 2 łyżki mąki  
  • 2 łyżki majonezu
  • sól
  • pieprz
  • szczypta słodkiej i ostrej papryki
  • trochę suszonego czosnku
  • trochę majeranku
  • 2 łyżeczki musztardy
  • posiekana natka pietruszki
  • bułka tarta/panko - do obtoczenia sznycelków
  • olej - do smażenia
Wykonanie:


Filet z kurczaka kroimy drobno w kostkę, a następnie siekamy. Jajka ścieramy na tarce na drobnych oczkach.  W misce mieszamy wszystkie składniki, aż do otrzymania gładkiej masy. Lekko zwilżonymi dłońmi formujemy niewielkie sznycelki. Obtaczamy je w bułce tartej (u mnie bułka tarta wymieszana z panko). Smażymy na oleju z obu stron na złoty kolor.









sobota, 20 czerwca 2026

PYSZNY DESER Z DWÓCH SKŁADNIKÓW

Prosty, szybki i pyszny deser. 
Ale pewnie to wiecie 😉, bo chyba każdy zna połączenie ubitej śmietanki 30% z galaretką. Szybko się robi, a jak zrobicie go w małych pojemniczkach tak jak ja, to zastygnie Wam w lodówce w mgnieniu oka. Deser nie jest mocno słodki, więc jak ktoś jest dużym łasuchem proponuję dodać do ubitek śmietanki 2 płaskie łyżki cukru pudru.
Taki deser smakuje dobrze praktycznie z każdymi owocami. 



Składniki:
  • 500 ml śmietanki 30%
  • 2 galaretki brzoskwiniowe - do śmietanki
  • 1 galaretka brzoskwiniowa - na górę deseru
  • 400 ml gorącej wody
Dodatkowo:
Wykonanie:


2 galaretki rozpuszczamy w 400 ml gorącej wody, odstawiamy do wystydzenia. Mocno schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno. Kiedy jest ubita dodajemy zimną ale jeszcze płynną galaretkę. Ubijamy całość tylko do połączenia. Dodajemy czekoladową posypkę, mieszamy i wylewamy do kubeczków/salaterek. Wstawiamy do lodówki. Kiedy zastygnie układamy na niej pokrojone drobno morele i zalewamy 1 wystudzoną brzoskwiniową galaretką rozrobioną w 400 ml gorącej wody. Wstawiamy ponownie do lodówki. 







piątek, 19 czerwca 2026

MIĘCIUTKIE DONATY NA KEFIRZE

Uwielbiam je 😍😍
Nie dosyć, że robi się je szybciutko, to są przepyszne! Piekę je dosyć często, w różnych konfiguracjach smakowych, i z różną dekoracją. Moja foremka jest na małe donaty, ale już zaopatrzyłam się w taką na donaty większe, więc ... wyczekujcie lawiny przepisów 😂😀



Składniki: na 20 szt donatów o średnicy 7 cm.

  • 2 szklanki mąki pszennej (ok 320 g)
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • ¾ szklanki cukru (150 g)
  • 2 jajka
  • ¾ szklanki kefiru
  • 2 łyżki roztopionego masła
  • kilka kropli aromatu cytrynowego
Wykonanie:


Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. 
W jednej misce umieszczamy suche produkty czyli: mąkę, cukier, sól, proszek do pieczenia, a w drugiej mokre: kefir, rozpuszczone, letnie masło, roztrzepane jajka i aromat. Zawartość każdej z miski mieszamy, a następnie dodajemy mokre składniki do suchych. Mieszamy rózgą do połączenia się składników. Foremkę do pieczenia smarujemy przy użyciu pędzelka odrobiną oleju. W każdy otwór nakładamy ciasta do 2/3 wysokości. Najlepiej zrobimy to przy użyciu worka cukierniczego z odciętą końcówką (ale mała łyżeczka też da radę). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 185  st na około 13 min do tzw. suchego patyczka.
Moje donaty po wystudzeniu ozdobiłam polewą z białej czekolady i posypałam liofilizowanymi malinami.





czwartek, 18 czerwca 2026

KRUSZAWIEC. PLEŚNIAK vel SKUBANIEC. Z MORELAMI.

Że ciasto znacie - tego jestem pewna 😉 Ale pod jaką nazwą? Bo to ciasto ma nazw wiele😀 Jakbym miała ustawić w rankingu popularności chyba pleśniak stałby najwyżej, bo najczęściej taką nazwę spotyka się w internecie. W moich rodzinnych stronach zawsze mówiło się, i mówi: kruszawiec, więc ja używam tej nazwy 😍 W każdym razie jak zwał, tak zwał, nazwa mało istotna liczy się efekt. A efekt to przepyszne kruche ciasto w dwóch kolorach, może być z owocami albo bez, i z pyszną chrupiącą pianką. Przepis znany  w mojej rodzinie od ... uuu ... ponad 40 lat!!! 😜 Moja Mama najczęściej piekła go z agrestem (pyszny kontrast smaku) albo wiśniami. Ja korzystam z dobrodziejstw moich ulubionych moreli.


Składniki na kruche ciasto: (blaszka 24 cm x 24 cm)

  • 350 g mąki pszennej
  • 150 g mąki krupczatki
  • 220 g masła
  • 5 łyżek cukru pudru
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 5 żółtek
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany 18%

Piana:

Dodatkowo:
Wykonanie:


W misce łączymy suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, cukier puder, dodajemy pokrojone na kawałki zimne masło, żółtka oraz śmietanę. Wyrabiamy gładkie ciasto. Dzielimy je na 3 części. 2 z nich zostawiamy jasne, a do trzeciej dodajemy 2 łyżki kakao i zagniatamy. Każdą część owijamy folią i wkładamy do lodówki na 1h.
Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy na 3 x cukier. Do ubitej piany dodajemy budyń i olej. Miksujemy chwilę, tylko do połączenia.
Schłodzone jasne ciasto ścieramy na oczkach tarki na spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko dociskamy. Na ciasto wykładamy dżem. Na dżem ścieramy ciemne ciasto, na ciasto wykładamy ubitą pianę. Na pianę ścieramy drugą część jasnego ciasta. 
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st na 40 minut. Po upieczeniu studzimy.







środa, 17 czerwca 2026

SZYBKIE ROGALIKI KRUCHO-DROŻDŻOWE Z TWAROGIEM. BEZ WYRASTANIA

Te rogaliki robi się szybciutko, nie trzeba się nawet do nich za bardzo przykładać... robiłam je kilka razy i zawsze wychodzą bardzo smaczne... Mięciutkie, puszyste, takie nie za duże, na dwa kęsy...
Polecam gorąco 👍
Wstawcie wodę na kawę, a ani się nie obejrzycie a rogaliki do kawy będą gotowe!


Składniki na ciasto:
  • 500 g mąki
  • 200 g masła
  • cukier waniliowy
  • 30 g drożdży
  • 3/4 szkl mleka
  • 1 całe jajko
  • 2 żółtka (1 białko zostawić do posmarowania rogalików)
  • 4 łyżki cukru
  • cukier puder do posypania
  • masa twarogowa do nadzienia
Składniki na nadzienie:
  • 300 g twarogu zmielonego lub poduszonego widelcem
  • 1 cukier waniliowy 16g.
  • 1 żołtko
  • 2-3 łyżki cukru (do smaku)
  • kilka kropli aromatu cytrynowego
Wszystkie składniki wymieszać. 

Wykonanie:


Do miski wsypać mąkę, zrobić dołek wkruszyć drożdże, na to wsypać cukier i cukier waniliowy. Zalać ciepłym mlekiem i zasypać niewielką ilością mąki. Odstawić do "ruszenia się " drożdży w ciepłe miejsce na ok 15-20 minut. Po tym czasie dodać miękki tłuszcz (ja po prostu rozpuściłam, a następnie lekko przestudziłam) oraz jajka. Wyrobić na gładką masę. Wyjąć z miski i podzielić na 4 części. Każdą z części rozwałkować formując koło. Koło podzielić na 8 trójkątów. Nakładać na każdy  - w moim wytrochę masy twarogowej bądź ulubionego nadzienie. Zwijać rogaliki zaczynając od podstawy każdego trójkąta. Posmarować roztrzepanym białkiem. Piec w temp. 175 st ok 20-25 min, do lekkiego zrumienienia.
Po wystudzeniu polukrować. 







wtorek, 16 czerwca 2026

KARKÓWKA WOŁOWA W SOSIE Z SUSZONYMI GRZYBAMI

Karkówka wołowa to kawałek mięsa, który idealnie nadaje się do długiego, powolnego duszenia. Delikatnie poprzerastana, pełna smaku i naturalnej soczystości, po odpowiednim przygotowaniu staje się miękka i wręcz rozpływa się w ustach. To właśnie ta część wołowiny doskonale chłonie przyprawy i aromaty, a w połączeniu z sosem z suszonych grzybów zyskuje głębię, której trudno się oprzeć. Karkówka wołowa nie lubi pośpiechu – a  cierpliwość przy jej obróbce odwdzięcza się intensywnym, domowym smakiem 👌



Składniki:
Wykonanie: 



Suszone grzyby kroimy drobno. Zalewamy woda na kilka godzin. Karkówkę kroimy w plastry. Posypujemy majerankiem, papryką, solą i pieprzem. Mieszamy, aby każdy kawałek obtoczony był w przyprawach i wkładamy do lodówki na 2h (jak mamy możliwość możemy włożyć na całą noc). Olej rozgrzewamy dość mocno. Na rozgrzanym oleju podsmażamy plastry karkówki z obu stron. Następnie dodajemy pokrojoną cebulę oraz posiekany czosnek. Całość podsmażamy mocno. Gdy już mięso porządnie się przyrumieni (jest to warunkiem, aby sosik miał piękny, ciemny kolor) zalewamy całość bulionem (tak, aby przykrył on mięso), dorzucamy liść laurowy, ziele angielskie, trochę soli, namoczone grzyby wraz z wodą. Przykrywamy i dusimy ok 2h. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i dusimy jeszcze trochę w celu odparowania bulionu i zagęszczenia sosu. Na koniec jeśli nasz sos nie jest odpowiednio gęsty, a taki lubimy, zaciągamy go łyżką mąki rozrobioną w zimnej wodzie. Zagotowujemy. Podajemy z kaszą, razowym makaronem lub ziemniakami.






poniedziałek, 15 czerwca 2026

CHAŁKA OKRĄGŁA WG PRZEPISU PIOTRA KUCHARSKIEGO

Piotr Kucharski - dla mnie guru piekarnictwa (i nie tylko) polskiego. Uwielbiam go 😎😍😂 (upss).

 🔆 Za to, że łączy fachową wiedzę z poczuciem, że pieczenie chleba jest dostępne dla każdego, a nie tylko dla zawodowych piekarzy. 

 🔆Za przystępność – potrafi tłumaczyć pieczenie chleba bez zadęcia i skomplikowanego żargonu.

 🔆Za zaraźliwy entuzjazm – widać, że naprawdę lubi piec i dzielić się wiedzą.

I bardzo wiele zaleceń, podpowiedzi czy poznanej wiedzy pochodzi u mnie właśnie od P.Kucharskiego

Tym razem upiekłam chałki wzorując się od początku do końca na Jego przepisie. Nie muszę chyba mówić, że wyszły przepyszne!! Trudno było się od nich oderwać ... zaniosłam większość koleżankom do pracy, bo gdyby zostały w domu obie to uuuu ... źle to by się dla mnie skończyło 😂😂🐷


Składniki na 2 szt.

  • 500 g mąki pszennej
  • 200 ml ciepłego mleka
  • 15 g drożdży
  • 4 łyżki cukru
  • 2 jajka
  • 1 żółtko
  • szczypta soli
  • 1 cukier waniliowy 16 g
  • 80 g miękkiego masła

Wykonanie:


Wszystkie skłądniki z wyjątkiem masła umieszczamy w misie miksera. Wyrabiamy 5 minut, po czy dodajemy partiami miękkie masło (na 4 razy) cały czas wyrabiając ciasto na niskich obrotach miksera. Całość wyrabiamy około 5 minut. Następnie mise przykrywamy i odstawiamy do podwojenia objętości na około 2 h. Po tym czasie ciasto wykładamy na stolnicę i dzielimy na 8 równych części. Z każdej z nich formujemy kulkę jak na bułki i odstawiamy na 10 minut, aby ciasto odpoczęło. Następnie każdą kulkę rozwałkowujemy na podłużny placek. Placek rolujemy w wałeczek naciągając go przy tym, aby wałek uzyskał długość 30 cm. I tak postępujemy z każdą kulką, otrzymując 8 wałeczków.

Zaplatanie chałki bardzo dokładnie pokazane jest na filmie P.Kucharskiego


Nie opiszę tego dokładniej więc wstawiam odnośnik wg którego bez problemu zaplecienie chałki.
Zaplecione chałki układamy na blaszce piekarnikowej, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1 godzinę do podrośnięcia. Następnie smarujemy je żółtkiem rozrobionym z odrobiną mleka.


Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st na 35 minut. 
Ja dodatkowo posypałam moje chałki kruszonką z tego przepisu.
Uświetniła ona wypiek, ale niestety przykryła jednocześnie piękny splot 😔






Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF