Szukaj na blogu

niedziela, 1 lutego 2015

GĘSTA POMIDORÓWKA Z KASZĄ JAGLANĄ

Lekka, niskokaloryczna, zdrowa i do tego ... pyszna :)) 
Taka właśnie jest ta zupa. 
Ugotowana na samej włoszczyźnie , nie zawiera grama tłuszczu, a smak nadaje jej sok pomidorowy, który jest u mnie często bazą pomidorówki. 
Dodatek zdrowej, bezglutenowej kaszy jaglanej sprawia, że zupa jest syta i ma właściwości rozgrzewające (tak, tak kasza jaglana czyni cuda)...
 Dla mnie - traf w 10-tkę!




Składniki:

  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • kawałek selera
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 1 ząbek czosnku
  • 1l soku pomidorowego
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 szklanka kaszy jaglanej
  • sól
  • pieprz
  • słodka papryka
  • ziele angielski
  • liść laurowy
  • oregano


Wykonanie: 


Włoszczyznę obieramy, wkładamy do garnka zalewamy wodą. Gotujemy ok 15 minut po czym dodajemy sól, pieprz, słodką paprykę, ząbek czosnku, ziele angielskie, liść laurowy oraz szczyptę oregano. Wlewamy sok pomidorowy oraz dodajemy koncentrat. Kiedy warzywa są już miękkie, wyjmujemy je z wywaru. Możemy je wykorzystać np. do sałatki bądź pokroić w kostkę i wrzucić ponownie do zupy. Kaszę przelewamy na sitku zimną wodą, a następnie wrzątkiem. W ten sposób pozbywamy się lekkiej goryczki charakterystycznej dla kaszy jaglanej. Wrzucamy ją do gotującej się zupy i  gotujemy całość ok 20 minut. Zupa jest treściwa i gęsta chociaż niskokaloryczna. Jeśli lubimy możemy zabielić ją dodatkowo łyżką śmietany.



15 komentarzy:

  1. pycha,takie zupki są najlepsze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. co jak co ale pomidorową i to taką nie pogardzę

    OdpowiedzUsuń
  3. A ile wody potrzeba? Prosze o szybka odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja gotowałam w garnku 3l, ale ilość wody, to sprawa indywidualna :) Zależy ile zupy potrzebujesz. Pozdrawiam

      Usuń
  4. Zupka przepyszna. A ile zdrowsza niż z ryżem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie :) w większości zup ryż, makaron lub ziemniaki zamieniam na kaszę jaglaną :)

      Usuń
  5. W składnikach wymieniony jest seler naciowy,ale w dalszej części opisu nic się o nim nie wspomina,więc w którym momencie się go dodaje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Włoszczyznę obieramy ... :)) i tutaj mam na myśli wszystkie warzywa wykorzystane do zupy czyli także i seler naciowy. Pozdrawiam :)

      Usuń
  6. Na ile to porcji? Ile ziela i listków? Czy zupa będzie nadała się na drugi dzień? Czy zgęstnieje tak, że łyżka w niej stanie? :D Jutro chcę ją przyrządzić, a jestem kompletnie zielona w tych sprawach... Mój pierwszy raz :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zupa gotowana jest w garnku 3l - na ile porcji Ci to starczy policz sama (wszystko zależy w czym serwujesz zupy: na talerzu, w miseczce itd...) 2 listki laurowe i 2-3 ziarenka ziela angielskiego będzie ok. Każda zupa, którą gotuję nadaje się do jedzenia ... także i na drugi dzień :)) Najbezpieczniej jest zawsze gotować kaszę, ryż czy makaron osobno, a nie w zupie (chyba, że gotujesz porcję tylko na 1 dzień), bo na drugi dzień zupa staje się jeszcze gęstsza. Tak więc wracając do meritum proponuję: ugotuj sobie zupę, a w osobnym garnku - kaszę. Dokładając sobie kaszę do pomidorówki będziesz regulowała sobie jej gęstość wg upodobań. :)) Pozdrawiam.

      Usuń
  7. Ile tej wody? Podaj proszę chociaż jakas zbliżona wartość bo ja nie mam zielonego pojęcia... I czym mogę zastąpić selera naciowego, bo nie mam? 😟

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisałam wyżej: zupę gotowałam w garnku 3l :) Seler naciowy nie jest konieczny, wystarczy bulwa selera (seler korzeniowy).

      Usuń
  8. Ile gotować zupę bez kaszy?

    OdpowiedzUsuń
  9. Zupka byla rewelacyjna.Dziekuje.Ewa

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF