Szukaj na blogu

poniedziałek, 30 grudnia 2013

KARPATKA CZYLI BUDYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY


 Klasyczna karpatka to popularne i chyba bardzo lubiane przez wszystkich ciasto. 
Jest prosta do zrobienia, nie wymaga wielkich umiejętności. 
Zrobiona jest z ciasta parzonego, które po upieczeniu tworzy piękne góry i ... doliny. Do tego pyszny krem budyniowy (lub budyniowo-maślany w zależności od tego, jaki wolimy bardziej) i ciasto gotowe.
 Jedyny problem wynika czasem podczas krojenia ciasta i jego konsumpcji 😉Ale do krojenia używam bardzo ostrego noża a do konsumpcji - widelczyki, z którymi sprawniej poradzimy sobie niż przy użyciu łyżeczki.
 A zresztą .... jaki to problem prawda?

 

Składniki na ciasto:

  • 100 g masła
  • 1 szklanka mąki
  • 1 szklanka przegotowanej wody(zimna czy ciepła nie ma znaczenia)
  • 5 jaj
Wykonanie:

W garnku rozpuścić masło, dodać wodę i mąkę. Energicznie mieszać, aż ciasto uzyska jednolitą strukturę i zacznie „odchodzić” od garnka, chwilkę odparować i zostawić do całkowitego wytygnięcia. Do zimnej masy dodawać po jednym jajku i ucierać (każde kolejne dopiero w momencie, kiedy wbite wcześniejsze połączy się już z ciastem). Ja robię to przy użyciu miksera. Blachę smarujemy masłem, obsypujemy bułką tartą lub kaszą manną. Ciasto podzielić na 2 równe części i piec w 190 stopniach ok 25 minut (to zezłocenia się i uzyskania wybrzuszeń). Po upieczeniu wystudzić i przełożyć kremem budyniowym. Schłodzić 2-3h. Przed podaniem posypać cukrem pudrem lub polać polewą.

Składniki na krem:

  • 0,5 l mleka
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 1 mały cukier wanilinowy
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 kostki masła
Wykonanie:


Z mleka, mąki ziemniaczanej i pszennej oraz cukrów ugotować budyń - mieszając cały czas intensywnie, aby nie było grudek.  Ostudzić go. Utrzeć masło mikserem a nastepnie  dodawać po łyżce oziębionego budyniu, cały czas ucierając, aż do uzyskania jednolitego, gładkiego kremu.








2 komentarze:

  1. wszystko bardzo fajnie .tylko prosze o bardziej szczegôłowe przepisy robiac karpatke z pani przepisu (jestem amatorka) zastanawialam sie jakiej wody cieple czy zimna i czy to maslo ma byc sklarowane

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam Agato :) Już naniosłam poprawki jeśli chodzi o wodę wykorzystaną do ciasta. Jeśli chodzi o masło, to jeśli nie zaznaczam "rozpuszczone" lub "sklarowane" oznacza to, że używamy takiego zwykłego z kostki :) Pozdrawiam cieplutko i zapraszam ponownie! :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj

Print Friendly and PDF