czwartek, 30 kwietnia 2020

KAJZERKI ŚNIADANIOWE. PROSTE I PYSZNE

Proste, smaczne, szybkie do zrobienia (czyli - coś dla mnie 😉). Tak pomyślałam jak zobaczyłam przepis Ani z bloga AniaGotuje.pl ( mega blog z mnóstwem super dokładnie opisanych przepisów, polecam!) na te bułeczki. 
Nawet jeśli wyglądem nie idealne (koniecznie chciałam umieścić je wszystkie na jednej blaszce, i ułożyłam za blisko, tak więc troszkę mi się skleiły), to smakiem wymiatają, i są o niebo lepsze niż te sklepowe 😍




Składniki: (na 12 kajzerek)

  • 500 g mąki pszennej 
  • 200 ml ciepłej wody
  • 40 g miękkiego masła
  • 7 g suchych drożdży lub 25 g świeżych drożdży
  • 1 małe jajko
  • 2 łyżeczki soli
  • pół łyżeczki cukru
dodatkowo: 1 żółtko+odrobina mleka do posmarowania kajzerek, jeśli lubimy - sezam lub mak do posypania.

Wykonanie:

Do odmierzonej ciepłej wody dodajemy cukier oraz drożdże. Mieszamy. Do przesianej mąki dodajemy pozostałe składniki: miękkie masło, jajko, sól oraz wodę z rozpuszczonymi drożdżami. Wyrabiamy całość do połączenia się składników. ja robiłam to przy użyciu haka od miksera, ale spokojnie wyrobimy ciasto ręcznie. Wyrobione ciasto przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 40 minut (do momentu, kiedy widocznie nam podrośnie). Wyrośnięte - przekładamy na stół posypany niewielką ilością mąki, zagniatamy i dzielimy sobie na połowę. Każdą z połówek dzielimy na 6 części. Formujemy dłońmi okrągłe bułeczki, które odkładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Nacinamy je na środku (ja mam "przyrząd" do odbijania wzoru na bułkach). Smarujemy je roztrzepanym jajkiem i posypujemy dowolnymi nasionkami. Odstawiamy w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia na ok. 20 minut. Po tym czasie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 st i pieczemy 15 minut do zezłocenia. Studzimy na kratce. 







środa, 29 kwietnia 2020

PUSZYSTE CIASTO Z KASZĄ MANNĄ I OWOCAMI

Proste, naprawdę nieskomplikowane w wykonaniu ciasto o piankowym wręcz środku 😊 Czekoladowa góra i spód, a środek wypełniony delikatną masą grysikową. Ciasto jest podwójnie pyszne, jeśli wzbogacimy je  o dowolne (najlepiej lekko kwaskowe) owoce. Jest łatwe do wykonania i zawsze się udaje 😛. Mój wierzch wzbogaciłam dodatkową garścią maślanej kruszonki, która została mi od poprzedniego ciasta, ale w przepisie pomijam ją, bo to taki element dodatkowy 😉





Składniki na ciasto: (u mnie tortownica 24cm)
  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3 płaskie łyżki  kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 5 żółtek
  • 200 g miękkiego masła
  • kilka kropli aromatu pomarańczowego

Z podanych składników zagnieść ciasto. Podzielić na 2 części: większą (na spód) i trochę mniejszą (na wierzch). Mniejszą włozyć do zamrażalnika, a drugą wykleić spód tortownicy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10 minut. Po wyjęciu wystudzić.

Masa z kaszy manny:

  • 5 białek
  • 3/4 szklanki cukru
  • 500 g gęstej śmietany 18%
  • 1 torebka proszku budyniowego śmietankowego (o wadze 40g)
  • 2/3 szkl kaszy manny (suchej)
  • szczypta soli (do białek)
  • skórka otarta z 1 sparzonej cytryny
dodatkowo: dowolne owoce - u mnie czarna porzeczka

Białka ubić na sztywno ze szczypta soli. Pod koniec ubijania dodać cukier, a następnie kolejne składniki ubijając na wolnych obrotach miksera. Masę wyłożyć na podpieczony wcześniej spód. Wyrównać, na masę wyłożyć owoce. Na owoce zetrzeć na tarce schłodzoną resztę ciemnego ciasta. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 55-60 minut.







środa, 22 kwietnia 2020

SZYBKI CHLEB SŁONECZNIKOWY Z OTRĘBAMI I PRAŻONĄ CEBULKĄ

Bardzo prosty i szybki do zdrobienia chlebek. Nie wymaga ani  żmudnego wyrabiania, ani dużego nakładu czasu. Jeśli zaczynacie dopiero swoją przygodę z wypiekiem pieczywa zachęcam do próbowania właśnie takich prostych przepisów. Chleb jest pyszny w smaku, i rozwiewa wszystkie mity o tym, że dobry chleb musi być na zakwasie, a jego zrobienie musi zająć nam 2 dni 😂 Wcale tak nie jest ... czasem to co proste jest właśnie najlepsze 😉 Chlebek jest lekko wilgotny, ale  nie ciężki i  fajnie wypieczony. Oczywiście do środka możemy dorzucić nie tylko słonecznik, ale i inne ulubione ziarna. Jeśli nie mamy prażonej cebulki - pomińmy ten składnik, albo przesmażmy 1 cebulę na maśle i dodajmy do ciasta w takiej postaci. 
Cebulka fajnie podkręca tutaj smak chleba. 




Składniki:


  • 450g mąki pszennej
  • 25 g drożdży świeżych (lub 7 g drożdży instant)
  • 450 ml ciepłej wody
  • 1/2 szkl otrębów (u mnie żytnie)
  • 2 łyżki prażonej cebulki (u mnie z Prymatu)
  • 100g ziaren słonecznika (80 g do chleba + 20 g do posypania wierzchu)
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka cukru
dodatkowo: roztrzepane żółtko+odrobina mleka do posmarowania ciasta

Wykonanie:

Drożdże rozkruszamy w odrobinie ciepłej wody. Pozostałe suche składniki wkładamy do miski. Wlewamy rozpuszczone drożdże i mieszamy całość łyżką, aż do połączenia się składników. Ciasto odstawiamy na 20 minut do lekkiego podrośnięcia. Foremkę "keksówkę" smarujemy masłem i posypujemy mąką lub bułką tartą. Przekładamy ciasto. Wierzch posypujemy słonecznikiem. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Piekarnik nagrzewamy do 180 st.  Wyrośnięte cisato smarujemy roztrzepanym żółtkiem z odrobiną mleka i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 55 minut. Po upieczeniu studzimy na kratce. Kroimy po całkowitym wystudzeniu. 








poniedziałek, 20 kwietnia 2020

PROSTY CHLEB Z GARNKA (NA DROŻDŻACH)

  • Bardzo prosty przepis na bardzo pyszny chlebek 👌 
  • Z takim prostym przepisem poradzą sobie nawet początkujący w wypieku pieczywa. Podstawowy przepis na chleb z garnka można oczywiście modyfikować według  własnego gustu. Do ciasta można dodać np. orzechy, pestki dyni lub słonecznika, suszone zioła, czy suszone pomidory. Do przygotowania  chleba z garnka potrzebujemy  dużego żeliwnego garnka (bez plastikowych elementów, które mogłyby się stopić!) lub zwykłego większego, wysokiego naczynia żaroodpornego z pokrywką. 



  • Składniki:
750 g mąki pszennej
25 g świeżych drożdży (ew. 7 g drożdży suchych)
2 szklanki ciepłej wody
1 łyżka cukru
2 łyżki oleju
2 czubate łyżeczki soli
Wykonanie:


Drożdże rozkruszamy do miski  i zalewamy 2 szklankami ciepłej wody. Mieszamy, kiedy się rozpuszczą dodajemy pozostałe skladniki. Mieszamy (ja robiłam to przy użyciu haka i miksera) do uzyskania gładkiego ciasta. Następnie miskę przykrywamy i wstawiamy do lodówki na cała noc. 

Następnego dnia posypujemy blat mąką i zagniatamy ciasto. Powinno być elastyczne. Jeśli dysponujemy koszykiem do chleba to posypujemy go obficie mąką i przekładamy do niego ciasto, a jeśli nie mamy - zostawiamy ciasto w misce. Odstawiamy je na 1-2h, w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość. U mnie trwało to 2h.  W tym czasie nastawiamy piekarnik na 220 stopni i wstawiamy do środka naczynie, w którym będziemy piec chleb, by się nagrzało (garnek musi być porządnie nagrzany)
Do gorącego (ostrożnie!) żeliwnego garnka lub naczynia żaroodpornego wkładamy nasze ciasto i przykrywamy naczynie pokrywką. Temperaturę zmniejszamy do 200 stopni Celsjusza i wkładamy chleb do piekarnika. Pieczemy przez około 30 minut, po czym zdejmujemy pokrywkę i pieczemy  jeszcze 20 minut. 
Po upieczeniu wyjmujemy z garnka i studzimy na kratce.







sobota, 18 kwietnia 2020

DOMOWY SEREK SMAŻONY. Z CZARNUSZKĄ

Ser smażony ... wspomnienie dzieciństwa 😍 Przysmak znany  najbardziej w kuchni wielkopolskiej i śląskiej. Miseczka z tym pysznym przysmakiem stała u nas w kuchni bardzo często. Przysmakiem - jeśli Babcia nie dodała akurat do niego kminku, którego smaku nie znosiłam ... i tak mi zresztą zostało do dziś 😏 Mój ser smażony to debiut 😀 Nie wiem dlaczego, ale wymyśliłam sobie, że aby ser właściwie się usmażył musi być "wiejski" pełnotłusty, a nie taki sklepowy. Okazało się jednak, że i z takiego sklepowego otrzymamy ten pyszny przysmak. Aby wzbogacić jego smak (i wygląd) dodałam do mojego serka czarnuszkę, którą w przeciwieństwie do kminku - uwielbiam! Wyszło przepysznie! Taka pajda razowego chleba z domowym smażonym serem to przysłowiowe niebo w gębie ...💓
Poniżej podaję 2 sposoby wykonania sera: gotowanie na parze oraz smażenie na patelni. 



Składniki: (na sporą porcję: 1 średniej wielkości miseczkę oraz 6 małych kokilek)
  • 1 kg sera twarogowego tłustego (u mnie mielony)
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 2 łyżki masła
  • 3 żółtka
  • opcjonalnie: sproszkowana papryka, kminek, czarnuszka, podsmażona cebulka

Wykonanie:


Ser umieszczamy w dużej misce. Kruszymy go na drobno i posypujemy sodą oczyszczoną. Mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na minimum 1 dzień. W tym czasie nasz ser musi dojrzeć czyli zgliwieć. Poznamy ten etap po tym, że stanie się lekko płynny, żółtawy i lekko szklisty. Ja najczęściej robię to jednego dnia i odstawiam w ciepłe miejsce do nastepnego dnia. Po tym czasie przygotowujemy garnek z wrzącą wodą. Miskę z serem umieszczamy nad garnkiem . Pod wpływem pary nasz ser zacznie powoli się roztapiać. Ciągle mieszając doprawiamy go solą, oraz dodajemy roztopione masło. Mieszamy tak długo, aż ser uzyska piękną, gładką konsystencję bez grudek. Zdejmujemy go wtedy z ognia i dodajemy żółtka i inne ulubione dodatki (u mnie czarnuszka). Mieszamy i przelewamy do miseczek. Miseczki przykrywamy np. folią spożywczą, aby uniknąć twardej, wyschniętej skórki na górze.
Sposób II.
Na patelni roztapiamy masło. Dodajemy do niego zgliwiały ser i przyprawy. Mieszamy i podgrzewamy całość na małym ogniu do uzyskania gładkiej, roztopionej konsystencji. Na koniec dodajemy  żółtka. Zagotowujemy i przelewamy do miseczki/miseczek.  




I  wersja bez dodatków (dla męża 😉) 



czwartek, 16 kwietnia 2020

PROSTE RACUSZKI Z JABŁKAMI (NA PROSZKU DO PIECZENIA)

Oj jak mi się chciało ostatnio racuszków .... takich puszystych, najlepiej 
z jabłkami w środku 😋
 Uwielbiam drożdżowe, ale są odrobinę bardziej czasochłonne, a czasu akurat zazwyczaj u mnie brak 😠, więc postanowiłam zrobić równie dobre w smaku, a szybsze w wykonaniu - takie na proszku do pieczenia. Można je robić z jabłkami (tak jak u mnie) albo z innymn owocami np. borówkami czy brzoskwiniami (nawet z puszki). 
Każda wersja jest bardzo smaczna 😍
Racuszki są smaczne (w przeciwieństwie do drożdżowych) nawet na drugi dzień, po uprzednim lekkim podgrzaniu w piekarniku lub mikrofalówce. 





Składniki : (na 10 średniej wielkości sztuk)
  • 1 jajko + 1 żółtko 
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 1 szklanka mleka
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 
  • olej do smażenia
  • dowolne owoce (u mnie 1 jabłko pokrojone w kostkę)
  • skórka otarta z 1 sparzonej cytryny 

Wykonanie


Do miski wbijamy jajko i żółtko, dodajemy cukier i cukier waniliowy. Ubijamy całość  na puszystą masę. Następnie  partiami  dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz mleko. Do otrzymanej masy wrzucamy pokrojone w kostkę jabłko oraz skórkę cytrynową. Mieszamy. Łyżką nakładamy na rozgrzany olej. Smażymy z obu stron na złoty kolor, na średnim ogniu. Po usmażeniu posypujemy cukrem pudrem. 












środa, 8 kwietnia 2020

KWIATKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO Z BIAŁĄ KIEŁBASĄ

Szybka, prosta i bardzo smaczna przekąska z ciasta francuskiego z dodatkiem białej kiełbasy.  Takie francuskie kwiatki mogą być ozdobą wielkanocnego stołu, albo pyszna przekąską, którą sporządzimy na spotkanie ze znajomymi. Robi się je błyskawicznie (jak wiekszość wypieków z użyciem gotowego ciasta francuskiego), co jest ich dodatkową zaletą. 
Pysznie smakują z ketchupem albo z sosem czosnkowym 😍



Składniki:
  • 1 op. ciasta francuskiego
  • 6 sztuk białej kiełbasy (sparzonej, średniej długości każda)
  • 1 żółtko
  • czarnuszka lub ulubione zioła do posypania


Wykonanie:


Ciasto francuskie rozwijamy. Tniemy poziomo na pół, a następnie pionowo na 3 części, aby otrzymać 6 kawałków. Każdą kiełbaskę zawijamy ściśle w ciasto. Zawinięte -  nacinamy dość głęboko. Nacięte kiełbaski naciągamy delikatnie dookoła tak, aby otrzymać kształt kwiatka. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy kwiatek smarujemy roztrzepanym żółtkiem oraz posypujemy czarnuszką. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 st na 20 minut. 







środa, 1 kwietnia 2020

BLOK JOGURTOWY Z GALARETKAMI

Jak zwał, tak zwał 😉 Jedni mówią śmietanowiec, inni jogurtowiec albo ptasie mleczko .... widziałam gdzieś określenie "kryształek" 😀. U mnie ten deser figuruje bez nazwy, ale, że na blogu rzecz jasna nazwa musi być padło na "BLOK JOGURTOWY", ze względu na przewagę jogurtu naturalnego w przepisie. Tak więc ... mój blok jogurtowy to nie tylko  deser bardzo prosty,  ale i lekki i mało słodki. Co prawda można go robić w 100% tylko z jogurtu naturalnego, a cukier puder zastąpić np. ksylitolem, i wtedy spokojnie można by nazwać go fit 😋 Ale wersja z samym jogurtem jest dla mnie mniej smaczna, a ksylitol niestety we wszystkim wyczuwam na odległość 😟 i przeszkadza mi jego posmak .... Dlatego wolę zjeść 1 kawałek tego, co mi smakuje, niż 2 kawałki tego co jest mniej kaloryczne, ale nie odpowiada moim kubkom smakowym. 
Deser jest mało słodki, więc jeśli ktoś jest dużym łasuchem na słodkości, proponuję dorzucić jeszcze jedną łyżkę cukru pudru 😉



 Składniki:
  • 650 g jogurtu naturalnego
  • 350 g śmietany 30%
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 1 cukier waniliowy
  • 6 łyżeczek żelatyny
  • kilka kropel aromaru cytrynowego
  • 1 galaretka zielona
  • 1 galaretka żółta
  • 1 galaretka pomarańczowa
  • 1 galaretka owoce leśne


Wykonanie:


Każdą z galaretek rozpuszczamy w połowie przewidzianej na opakowaniu wody czyli w 250 ml. Mieszamy, zostawiamy do stężenia. Po zastygnięciu kroimy w dużą kostkę. Żelatynę zalewamy 1/3 szklanki wody, odstawimy to ściągnięcia się.  Jogurt mieszamy w garnku za pomocą rózgi z cukrem waniliowym, aromatem cytrynowym,  śmietaną i cukrem pudrem. Podgrzewamy (ale nie gotujemy) i kiedy masa jest mocno ciepła przekładamy do niej stężoną żelatynę. Całość dokładnie mieszamy do rozpuszczenia się żelatyny, a nastepnie studzimy. Do zimnej masy jogurtowej wrzucamy pokrojone galaretki. Mieszamy całość.
Foremkę wykładamy folią spożywczą. Wylewamy masę. Całość wyrównujemy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.