Każdy kto chce dostarczyć swojemu organizmowi bomby witaminowej powinien skusić się na dodanie do swojego codziennego jadłospisu kaszy jaglanej, pod jakąkolwiek postacią.
Oprócz witamin i minerałów kasza jaglana zawiera także krzemionkę, która występuje bardzo rzadko w innych produktach, a która doskonale wpływa na włosy, paznokcie, skórę i zęby. Potrawy przygotowane z kaszy jaglanej są lekkostrawne i nie zawierają glutenu.
Dlatego po spożyciu posiłku z zawartością tejże kaszy na pewno nie będziemy czuli się wzdęci i ociężali. Pyszne są sałatki z dodatkiem kaszy jaglanej i nie mniej pyszne - kotleciki - u mnie z dodatkiem chudej szynki i zielonej papryki. Bardzo smaczne są gorące, prosto z patelni, ale i na zimno nie tracą swoich walorów smakowych.
Składniki:
- 3/4szkl kaszy jaglanej
- 2 średnie cebule
- 1 zielona papryka
- 15-20 dkg chudej szynki
- łyżka mąki kukurydzianej
- 2 całe jajka
- sól
- pieprz ziołowy
- majeranek
- tymianek
- koperek lub natka pietruszki
- olej
Wykonanie:
Zaczynamy od pozbawienia kaszy charakterystycznej goryczki. W tym celu wsypujemy ją na sitko, przelewamy zimną, bieżącą wodą i następnie wrzątkiem. Przekładamy kaszę do garnka i zalewamy podwójną ilością wody - jeśli kaszy było 3/4 szklanki - wody musi być 1,5szkl. Gotujemy na małym ogniu ok 15 minut nie mieszając. Po tym czasie kasza powinna wchłonąć płyn i być już miękka. Po ugotowaniu kaszę przekładamy do dużej miski. Na patelni rozgrzewamy niewielka ilość oleju, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, chwilę podsmażamy i dorzucamy pokrojoną w kostkę szynkę oraz paprykę. Całość chwilę smażymy. Po usmażeniu przekładamy wszystko do naszej miski z kaszą. W małej miseczce rozbijamy 2 jajka, dodajemy łyżkę mąki kukurydzianej i mieszamy.Przelewamy masę do kaszy, i doprawiamy: solą, pieprzem ziołowym, majerankiem, odrobiną tymianku i koperkiem lub natką. Mieszamy dokładnie. Wilgotnymi dłońmi formujemy niezbyt duże kotleciki i smażymy z obu stron na dość mocno rozgrzanej patelni. Po usmażeniu przekładamy na papierowy ręczniczek, żeby pozbyć się z kotletów tłuszczu, na którym smażyliśmy.
Takie właśnie lubię :) Pycha.
OdpowiedzUsuńnie skomplikowane, nie drogie, szybkie w przyrządzenia i bardzo dobre :) polecam!
Usuńwyglądają mega smakowicie, na pewno wypróbuję :), pozdrówka !
OdpowiedzUsuńich smak mnie bardzo mile zaskoczył, kasza jest delikatna w smaku ale podsmażona na złoty kolor cebulka oraz szynka i papryka urozmaicają ten delikatny smak. Do tego ulubione przyprawy ... i pychotka gotowa :)
UsuńNa pewno zrobię na najbliższy weekend - do zabrania na uczelnię :)
OdpowiedzUsuńpolecam gorąco :-) możesz urozmaicić przepis i dorzucić jeszcze żółtą i czerwoną paprykę. Ja dałam tylko zieloną - bo taką miałam w domu. Pozdrawiam :-)
UsuńWłaśnie skończylismy pałaszowanie :) Pyszne, zdrowe i co najważniejsze zaakceptowane przez 2,5-letniego degustatora, który jest meeega wymagajacym niejadkiem. A przy tym mam pewność, że zjadł pełnowartościowy posiłek. Na pewno będziemy nie raz korzystać z Pani przepisu. :) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńCieszę się, że przepis "trafił" do Was :) Ja tez często je robię. Pozdrawiam
UsuńWłsaśnie skończyliśmy jeść te krokieciki. Wyszły wspaniale i z pewnością włączę je do stałego menu domowego.
OdpowiedzUsuńbardzo mnie cieszy Twój komentarz :)) pozdrawiam cieplutko!
UsuńWitam, dziękuję za świetny przepis. Kotleciki wyszły rewelacyjne i zdecydowanie zagoszczą w moim menu na stałe:) pozdrawiam serdecznie:)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że przepis się przydał :)) Pozdrawiam
UsuńZ czym proponujesz je podać? Wyglądają smakowicie :)
OdpowiedzUsuńdla mnie wystarczy tu ulubiona surówka :) najlepiej taka o dość wyraźnym smaku np. z pora ... albo z selera? Pychotka! :))
UsuńDzięki piękne! Zabieram się do pracy :)
Usuń